Archiwa tagu: paznokcie

Onycholiza

onycholiza

Stan, w którym dochodzi do odwarstwiania płytki paznokcia od jego łożyska i nagromadzenia pod nim powietrza. Gdy pod paznokciem zbierają się masy hiperkeratotyczne(znaczne pogrubienie warstwy rogowej naskórka związane z nadmiernym rogowaceniem.), które oddzielają płytkę paznokciową, mówi się o dermatofibromie. Proces postępuje od wolnego brzegu lub boku paznokcia i towarzyszy temu białe zabarwienie paznokcia wskutek utraty łączności z łożyskiem i brakiem prześwitywania różowego zabarwienia pochodzącego z naczyń włosowatych. W niektórych sytuacjach dochodzi do wtórnego zakażenia i wówczas paznokieć ma inną barwę: szarą, żółtą, brązową, czarną.

Leczenie:Stosuje się leczenie objawowe. W zależności od przyczyny konieczne może być chirurgiczne usunięcie płytki paznokciowej. W przypadkach zakażenia bakteryjnego stosuje się antybiotyki. Szczególnym problemem leczniczym są stany grzybiczego zakażenia pierwotnego lub wtórnego.

Onycholiza pierwotna i wtórna

Onycholiza pierwotna często obserwowana jest u osób nadgorliwie i uporczywie poddających się zabiegom kosmetycznym na paznokciach (manicure, środki nawilżające, rozpuszczalniki zawarte w kosmetykach). Podobnie onycholizę pierwotną częściej spotyka się u osób z nadmiernie długimi paznokciami, u których nawet najmniejszy uraz może być przyczyną tego stanu.

Z kolei onycholiza wtórna może być spowodowana:

  • schorzeniami dermatologicznymi – łuszczycą, grzybicą paznokci, zespołem Reitera (reaktywnym zapaleniem stawów), nadmierną potliwością, pęcherzycą zwykłą, pelagrą, trądem, kiłą itd;
  • niektórymi lekami:
    • antybiotykami – cefalorydyną, chloramfenikolem, doksycykliną;
    • chemioterapeutykami – adriamycyną, bleomycyną, 5-fluorouracylem, mitoksantronem, docetakselem, paklitakselem;
    • innymi – kaptoprylem, retinoidami, diuretykami tiazydowymi;
  • schorzeniami ogólnoustrojowymi – chorobami tarczycy (przebiegającymi z nadczynnością lub niedoczynnością gruczołu tarczowego), zespołem żółtych paznokci, rakiem płuca, szpiczakiem mnogim, twardziną układową, niedokrwistością (anemią) z niedoboru żelaza, cukrzycą oraz chorobami naczyń obwodowych.

Źródło:

1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Onycholiza

2.Roman Nowicki: Choroby paznokci stanowią wciąż problem diagnostyczny. Vita Medicine. [dostęp 2011-05-01].

3.http://wylecz.to/pl/choroby/dermatologia/onycholiza-odwarstwianie-paznokci.html

4.http://orthopedic.com.sg/

Czytaj dalej Onycholiza